“Увек пројектујем куће у којима бих и сам желео да живим.”

Личност
Михаил Боршчевски је архитекта, члан Савеза архитеката Русије и САД-а, чији су пројекти више пута проглашавани најбољима на престижним светским конкурсима. У његовом портфолију налазе се пројекти попут хотела на Хавајима (САД), реконструкције бране у Казању (Русија), музеја у Гетеборгу (Шведска), модерног фасадног решења за главну зграду Liechtblick у Шафхаузену (Швајцарска) и других значајних објеката. Михаил је награђен Златном медаљом Савеза архитеката Русије.
Од 2011. године ради у тандему са сином Максимом Боршчевским, који има богато искуство у пројектовању у САД-у и Европи. Године 2022. основали су девелоперску компанију Form & Space DOO, специјализовану за еколошке и енергетски ефикасне пројекте. Тренутно компанија активно сарађује са фирмом “Топла Кућа” на стварању јединствених кућа у Црној Гори и Србији.
Како је почела сарадња са “Топла Кућа” и шта вас је привукло у овом пројекту?
— Пре две године започели смо развој првог пројекта на северу Црне Горе. Један од обавезних захтева било је коришћење алтернативних извора енергије. У потрази за одговарајућим решењима, позвао сам Антона Комарова, оснивача компаније “Топла Кућа”. Испоставило се да је он веома интересантна особа, и брзо смо пронашли заједничке интересе који су довели до наше сарадње.
Моја експертиза у пројектовању и Антонова жеља за изградњом кућа савршено су се поклопиле. Верујем да смо се срели у право време и на правом месту. Некада сам почињао са малим стамбеним кућама, а паралелно са својим главним послом стално градим куће за себе. До данас имам седам или осам реализованих објеката — то је добро искуство.
Сада завршавамо изградњу прве куће у Колашину (Црна Гора). Паралелно се одвијају тендери за друге парцеле. Имамо много идеја и планова за даљи развој.
Тренутно заједнички реализујете пројекте у Србији и Црној Гори. Ко је ваш потенцијални купац?
— У Црној Гори смо одабрали Плану — долину Горње Липово (Колашин) — то је “luxury” локација, односно, то ће бити пројекат премиум класе, и за то постоје сви предуслови. Рачунамо претежно на Европљане. Имам много пријатеља у Немачкој. Човек одлази у пензију, продаје кућу у Минхену за 2 милиона евра… Обично такви Немци купују некретнине у јефтинијој Аустрији. Али он долази овде и види лепоту око себе, затим га водим у ресторан где је просечан рачун веома скроман за немачке стандарде, уз добру саобраћајну доступност — то је сан.
Карта. Долина Плана у Горњем Липову.
Рачунамо и на имућне Србе. Видео сам извештај аналитичара о перспективама ове долине; поред две поменуте групе, додају и становнике црногорског приморја који су продали тамошње некретнине и траже исплативо улагање. Овде није неопходно живети. У Колашину и околини тренутно се зарађује пристојан новац од издавања. У близини нас се издаје смештај по 400 евра дневно, и заузет је у свако доба.
А у Србији се фокусирамо на други сегмент — пружити људима кућу и држављанство. Наш купац је особа која се сели и улаже новац у легализацију свог боравка у земљи. Тамо се користе приступачнији материјали, куће мање квадратуре. За све компоненте имамо сертификате квалитета, технологије су усавршене. Тамо није циљ направити нешто луксузно. Иако, на захтев, можемо изградити оно што клијент жели.
Већ сте поменули технологије. Које користите?
— Оне су такође различите, у зависности од задатака.
Оно што планирамо да градимо са Антоном у Србији су објекти од СИП-панела: плоча OSB/изолација/плоча OSB — добијамо готов, чврст носећи зид. Од таквих елемената се кућа брзо саставља. Технологија је једноставна, али квалитетна, што омогућава значајно скраћење времена градње и побољшање термоизолационих карактеристика куће. Такве куће се по својим карактеристикама знатно разликују од онога што се тренутно масовно нуди на српском тржишту монтажних кућа. Да појасним, OSB плоча се не прави од отпадака и пиљевине, већ од квалитетних дрвених влакана одређене дужине и дебљине, што чини крајњи производ чврстим и отпорним на утицај спољашње средине.
Нашли смо у Србији фабрику за производњу СИП-панела по прихватљивој цени. У овој земљи постоји велики број аустријских и немачких производних погона који контролишу квалитет. Управо са једном од таквих фабрика Антон је успоставио сарадњу.
Да ли су СИП-панели погодни и за премијум сегмент?
— У Црној Гори тренутно користимо технологију Префаб (Prefab) — поједини елементи куће се производе у фабрици под контролом квалитета. Користи се сертификована конструкциона грађа KVC–24 и базалтна вуна — високоеколошки производ са одличним термоизолационим карактеристикама.
Домокомплект се састоји од готових зидних панела у које су одмах уграђени прозори и врата, модули за плафоне и кров. Зидни панел представља конструкцију од дрвета са био-заштитом од пожара, изолацијом, паропропусном и ветрозаштитном мембраном и облогама од OSB-а и гипсаних плоча. У таквом облику домокомплект стиже на градилиште, а монтажа се обавља уз помоћ крана на припремљен темељ. Једино што се ради на лицу места је облагање крова и завршна обрада фасаде.
Детаљније о Префаб технологији можете прочитати у нашем чланку ->
Кућа у Плани је монтирана за свега 5 дана. СИП-панели, за разлику од Префаб-а, представљају модуларне панеле од два слоја OSB-а и изолације на бази пенополистирена, који су спојени. Од таквих панела, различитих дебљина и величина, на градилишту се састављају зидови, плафони и кров. Затим се уграђују прозори, врата и изводе фасадни радови и покривање крова.
Када се може уселити у кућу?
— Тренутно се изводе унутрашњи и фасадни радови. За 2–3 месеца (јануар-фебруар 2025) кућа ће бити у потпуности спремна. Потребно је да је обложимо планкеном који смо донели из Аустрије и премазали заштитним премазом за дрво Tikkurilla, што захтева одређено време. Могли смо једноставно направити фасаде од профилисаног лима. Барнхаус куће се тако граде, али ми то нисмо изабрали. Ми радимо премијум сегмент. Дрво, премази — све је пажљиво одабрано.
Дрво ће тек показати своје квалитете — сада изгледа овако, али до следеће сезоне ће изгледати другачије, а затим још интересантније. Процес се може упоредити са „старењем коже“ која из године у годину постаје све боља. То је скупо решење, као и све у овој кући.
На пример, имамо панорамске прозоре од немачког шестокоморног профила Aluplast 8000 дебљине 80 мм — то је двослојни стаклопакет испуњен аргоном, са стаклима која имају специјалну превлаку. Она обезбеђују одличне термоизолационе и заштитне карактеристике од сунца, што се не користи у масовној градњи.
Још једном понављам, избор материјала не зависи од локације, већ од конкретног захтева. Јефтини и скупи материјали на почетку могу изгледати слично, али постоји права торба „Louis Vuitton“, и постоји торба „Louis Vuitton“ купљена на уличној пијаци у Венецији.
Како су на Балкану прихватили технологије које нудите?
— Ситуација са монтажним кућама у Србији и Црној Гори је тужна. Али морамо на неки начин вратити свој дуг. Ова земља нас је прихватила, а ми ћемо са њом поделити нову културу у грађевинарству.
Тренутно морамо довозити не само материјале већ и раднике. Пробали смо да ангажујемо локалне раднике, али проблем је у томе што они још увек не разумеју шта тачно тражимо од њих: саслушају, и онда само наставе да раде по свом.
Погледајте куће у околини — огромни губици топлоте. Био сам шокиран када сам видео да се свуда гради бетонски скелет са испуном од блокова, који одлично проводе топлоту и хладноћу. На то се споља лепи 5 цм изолације и наноси малтер — и то је све! Људи буквално греју улицу и троше новац на то.
Имам неколико пријатеља из бивше Југославије који су долазили да граде у Казању. Били су са подручја Црне Горе. Тада су нас учили и много тога нам пренели. А сада је наш ред да овде донесемо нова архитектонска решења и технологије за уштеду енергије.
По питању СИП-панела, фабрика је у Србији. А за Prefab такође тамо?
— Не. Она је на Косову, јер у тој земљи постоји бесцарински увоз материјала. Дрво је из Аустрије, OSB из Швајцарске, прозорски профил и стаклопакети из Немачке. Косово нуди јефтину радну снагу, а они су научили да производе квалитет који Европа прихвата, добијајући потребан производ знатно јефтиније од европског. Надам се да је избор производње на Косову за нас исправна одлука.
Који су захтеви за градњу у Србији и Црној Гори?
— Гледао сам српске прописе, и они се не разликују много од црногорских. Овде је велики проблем што се не регулишу јавни простори: дечја игралишта, места за одмор — све је на савести инвеститора.
По правилу, сав простор заузима „паркинг аутомобила“. У Русији је то регулисано, не можеш предати објекат без тих елемената. По мом мишљењу, то је исправно, и зато те елементе увек узимамо у обзир у нашим пројектима.
Како се одвија рад?
— Сваки пројекат радимо за конкретну локацију.
На пример, комплекс од три куће у Плани смо развили за одређену парцелу, узимајући у обзир све спољне факторе: са источне стране имамо фарму — тамо је постављена надстрешница за паркинг; прозори купатила се налазе на северној фасади, јер тамо нису потребни велики прозори, а главни поглед на планине је из панорамских прозора на западној фасади. Вертикални прозори на јужној страни обезбедиће додатну инсолацију и загревање просторија током зиме.
Наша парцела има благ нагиб ка путу — искористили смо то да поставимо куће у каскадном распореду, што обезбеђује бољу приватност и мање заклањање погледа из прозора. У горњем делу парцеле имамо природне изворе, па смо направили вештачко корито дуж западне границе парцеле за одвод воде, што истовремено служи као елемент пејзажног дизајна.
Ја и Максим (син и партнер) одговарамо за архитектуру и реализацију пројекта, док је Антон задужен за развој и монтажу система за електроснабдевање.

Упознајте нас са детаљима куће у Плани. У чему су њене предности?
— Зашто градимо прву кућу? Да би људи могли да дођу, погледају и осете. И мени је то блиско. То је кућа од 196 м², са 4 спаваће собе, 3 купатила, великом светлом дневном собом са камином, сауном, техничким просторијама и надстрешницом за два аутомобила. Кућа има два стамбена спрата. Грејање се остварује високоефикасним водено-електричним подним грејањем јужнокорејске производње. Камин је постављен ради удобности и као резервни извор грејања. Клима у Колашину је последњих година постала значајно топлија, па смо пројектовали и систем климатизације, иако раније овде нису уграђивали клима-уређаје.
Поред тога, у кући ће бити уграђен појединачни систем вентилације по собама са рекуператорима, који ствара комфорну микроклиму. Кућа треба да буде удобна и пријатна за живот, без обзира на глобално загревање или захлађење. Користимо стандарде који су прихваћени у Европи. Чак је и висина постављања прекидача у кући на нивоу који је познат Европљанима. Уместо класичног сушача за пешкире, уграђен је грејни елемент у вертикалну површину зида који преноси топлоту кроз керамичке плочице.
На јужним падинама крова постављено је 28 соларних панела, што њихов рад чини максимално ефикасним. Укупно, они ће обезбедити око 152 кВт електричне енергије — што је довољно за све потребе и омогућава независност од локалних осцилација у електричној мрежи. Ово је хибридни систем са батеријама — током дана акумулира соларну енергију, а ноћу батерије снабдевају потрошаче енергијом.
ToplaKuća 196м²
Коришћена је концепција „нулте куће“, или како је још зову „пасивна кућа“ — власник неће трошити новац на месечно одржавање и комуналне рачуне. Електрична енергија и грејање биће обезбеђени соларним панелима, зидови и кров имају одличне термоизолационе карактеристике, а стаклопакети су такође енергетски ефикасни. Воду узимамо из извора који се налази на нашој парцели, а канализациони систем је двостепени септички резервоар са филтрационим пољима. Ако изузмемо чињеницу да је вода из природног извора, добијамо затворени круг без трошкова за огрев, електричну енергију и водоснабдевање.
Време производње такве куће у фабрици је од 1 до 2 месеца. Желим нагласити да је контрола квалитета наша одговорност. Са овом кућом можемо добити европску сертификацију.
Шта је са материјалима?
— Таласасти лим се производи у Херцег Новом, бетон је локални, а све остало увозимо. Чак и дрво морамо узимати из Аустрије, јер благе зиме у Црној Гори не дозвољавају четинарима да достигну чврстину дрвета која је потребна за градњу. У Србији је са материјалима лакше.
Блиц-анкета „страхови станара“. Шта чека власника куће током разних катастрофа?
- Пожар: Зидни панели имају сертификат REI–40, који подразумева отпорност на горење 40 минута, што одговара строгим западноевропским стандардима.
- Температура: Термоизолационе карактеристике зидова и крова су предвиђене са резервом — имамо 250 мм изолације зидова и 300 мм изолације крова. Израчунато је за температуре до –40 степени Целзијуса. Иако овде таквих температура нема, ово одговара европском стандарду „пасивна кућа“.
- Земљотреси: До 8 степени Рихтерове скале. Имамо сеизмички прорачун за могуће земљотресе у овом региону — кућа у потпуности одговара тим стандардима.
- Провала: Спољна стакла у стаклопакетима дебљине 6 мм практично је немогуће разбити, а на приземљу користимо противпровалне ролетне.
- Нестанак струје: Соларни панели и акумулатори омогућавају независност.
Колико кошта таква кућа?
— Цена се обрачунава у тренутку наручивања објекта, али сигурно је нижа од тренутне понуде кућа и вила у Колашину.
Ако човек сутра пожели да купи ову кућу од вас — да ли је то могуће?
— Увек пројектујем кућу такву у којој бих и сам желео да живим, то је мој принцип. И заиста желим да живим у овој кући, ако се не пронађе купац. А ако је продамо, изградићемо исту такву поред и живећемо тамо.
Ако дође неко и каже да жели да купи управо ову кућу, наравно, продаћемо је. Међутим, цена ће бити, рецимо, за 100 хиљада евра виша него за монтажу идентичне куће на суседној парцели.
Подсећам да се тренутно прва кућа од три налази у завршној фази изградње. Друга две већ имају завршене темеље, прикључену воду и струју, постављене септичке јаме и добијене све дозволе за почетак градње.
Тако теоретски, купац може, закључивши уговор са нама, добити монтирану кућу на својој парцели за 2–3 месеца. Наравно, додатно време ће бити потребно за монтажу инжењерских система, унутрашње уређење и друге радове. Али ако је купац спреман да сачека, може уштедети 100 хиљада евра и унети своје измене у пројекат, било да се ради о прерасподели простора или дизајнерским корекцијама. Префаб-технологија омогућава лако прилагођавање куће индивидуалним захтевима.
Поред тога, припремили смо алтернативне опције распореда кућа које се могу изградити на нашим темељима. Спремни смо да будемо максимално флексибилни како бисмо испунили жеље наших будућих клијената.
Интервју водила:

Олга Кот
Новинар
Новинар са 30 година искуства у раду на телевизији, у штампаним и електронским медијима. Након завршетка универзитета, 10 година је била дописник и водитељ у програму „Вести“ (ТРК „Афонтово“), аутор неколико документарних филмова.
5 година је водила прес службу Министарства спорта Краснојарског краја, где је била задужена за новине и сајт.
4 године је обезбеђивала информативни садржај за међународну „Зимску универзијаду-2019“ (до 2017. године).
3 године је била одговорна за информативну политику сајта и друштвених мрежа велике руске компаније VENTO.